تبلیغات
تنگبار - از انقلاب روحانیت تا روحانیت انقلابی(۱)

در این یادداشت به سیر تحول وتطور روحانیت ازبهمن پنجاه و هفت تا امروز،از دیدگاهی جدید پرداختم ،با امید به اینکه بپسندید و خوشتون بیاد ادامه مطلب رو لمس و یا کلیک کنید.


جامعه روحانیت با مغزهای متفکری مثل مطهری ،بهشتی و باهنر و با استعانت از روشنفکران دینی وقت به رشد قابل قبولی رسیده بود و تشیع در صراط مستقیمی قرار گرفته بود و خبری از خرافه و غلوگویی های امروزی هم نبود ،از سوی دیگر فاصله حوزه با روحانیون حکومتی چندان زیاد نبود .تا اینکه روحانیون متفکر بدست مخالفان آیت ا.. خمینی یک به یک ترور شدند و خلا موجود  شکاف بزرگی بین روحانیت ایجاد کرد و عملا راه روحانیت سنتی حوزه از روحانیت طالب حکومت و قدرت جدا گشت .پس از این اتفاق نامحسوس و در کنار یک اختلاف قدیمی بین بنیانگذار انقلاب و حوزه (آیت ...بروجردی) عملا روحانیت دوقطبی شد و جماران شد قبله مستضعفان جهان و با انتقال فرماندهی کل قوا از ریاست جمهوری به رهبری این قطب قدرتی ماورایی هم پیدا کرد و تاثیر حوزه درامور مسلمین بعنوان پایگاه فقه کمرنگ شد .و شاید بتوان گفت به همین دلیل دیگر حوزه خود را بروز نکرد و با سلایق و زندگیهای مردم هم که بسیار تفاوت داشت و به طور معمول هیچیک از جنبه های آن جذاب نبود روحانیت داشت به حاشیه میرفت . تا وقتی روحانیون عزیز نگاهی به اطراف خود انداختند و متوجه شدند عز و قرب گذشته را ندارند و دستبکار شدند . روحانیت مرتبط به حکومت هر کدام به طریقی خود را به منابع ثروت متصل کردند و با اهرم رانت هر روز بهتر از دیروز میشد و فاصله اش با مردم و قانون بیشتر و بیشتر شد . کار به جایی رسید که روحانیت سنتی که خود را تنها و بی پناه میدید مجبور شد خود را به آنها متصل کنند تا از قافله عقب نمانند و چنین شد که یکبار دیگر روحانیت تک قطبی شد که در بیانات رهبری نیز مدتی زیاد درباره آن میشنیدید. این وحدت و یک کاسه شدن اگر چه مزایای بسیاری داشت و حتی دادگاه روحانیت از دادگاه مردم عادی جدا بود اما یک عیب بزرگ هم داشت و این بود که اگر خطری هم وجود پیدا میکرد برای همه بود درست همانطور که مزایا برای همه بود .و فاصله آنها روز به روز از مردم بیشتر و بیشتر میشد .

خیلی سعی کردم کوتاه بنویسم ،چون مخاطب امروزی فست خوان است و حوصله تحلیل مو به مو و دقیق را ندارد و این شیوه برای امثال من فقط شیرین است و هر چه پیچ میخورد لذت بیشتری در حل معما و تحلیل وقایع و پیش بینی آینده نصیبمان میکند ،بنابر این این مبحث را در همینجا که دلایل تک قطبی شدن شرح داده شد رو رها میکنم ودرقسمتی دیگر فواید و مضرات آن و اگر عمری باقی ماند چرا بن بست بودن مسیر رو تشریح خواهم کرد .پس فعلا بدرود


  • آخرین ویرایش:1396/05/16
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر